2008

13.09.2008
Tarvastu valla külaseltside esindajad olid kolmapäeval ekskursioonil Maarja-Magdaleenas, Pajusis ja Kamaris, kus tutvuti kohaliku kultuurieluga, kodukaunistamisega, kultuurielu korraldamisega ja võimalustega pakkuda külaoludes turismiteenust.

Tarvastu vallavalitsuse arendusnõuniku ja mittetulundusühingute tegevuse koordinaatori Ilona Tiigi sõnul otsustati korraldada kodanikeühenduste ümarlaua õppereis Jõgevamaa mõtteerksamatesse ja ettevõtlikumate inimestega küladesse. “Külad, mida vaatama minna, pakkus välja liikumise Kodukant Jõgevamaa koordinaator Pillet Tutt, kellega mul on kauaaegsed koostöösuhted,” ütles Tiigi.

Ringreisi alustati Maarja-Magdaleenast. “Kõigepealt huvitusid külalised kogukonnaliikumisest ja külaturismist. Meie infotoas vaatasid nad Piia Poolaku joonistusi Otslava küla taludest ja fotonäitust “Küla läbi aegade” ning kuulasid  Kurepesa talu perenaise Ilme Roosmäe õpetlikku juttu ravimtaimedest. Käisime ka Maarja-Magdaleena puhkealal ja Otslava külaplatsil, kus muu hulgas Päikese parki uudistasime. Tarvastu rahval oli kahju, et nad oma puud kaasa ei võtnud, kuid lubasid selle istutamiseks tagasi tulla,” rääkis Maarja-Magdaleena külaseltsi esinaine Tiia Pärtelpoeg. Tema sõnul oli kõneaineks ka külaseltsi ja külaelanike vaheline koostöö.

“Ajaloo- ja kultuurialase elamuse saime Maarja-Magdaleena kirikust ja mitmed meist ronisid ka torni, kust avanes ilus vaade asulale ja sellele ümbrusele. Loodame, et kirikus tehakse ka vajalikud remonditööd, millest kõige olulisem katuse uuendamine,” lausus Ilona Tiigi.

Tiia Pärtelpoeg lisas, et Tarvastu külaliikujad on juba teine Viljandimaa rühm, kes sel aastal Maarja-Magdaleenas käis. Hiljuti olid külas aktiivsed naised Olustverest. 

Kamari Haridusseltsi mitmekülgsest tegevuses rääkisid Tarvastu seltsielu eestvedajatele sealse haridusseltsi esinaine Kalli Kadastik ja külaaktivist ning Põltsamaa vallavolikogu esimees Liia Lust. Plaadilt kuulati laule Kamari naisansambli esituses. Kõige rohkem pakkus tarvastulastele huvi kunagisest koolimajast renoveeritud Kamari külamaja. “Me ehitame praegu Soe külla hoonet, kus ruumid saavad nii jalgpalliklubi kui ka külaselts. Kunagise aida restaureerime Tarvastu käsitöökojaks. Seepärast pakkus külaskäik avarasse Kamari külamajja meile väga huvi,” rääkis Tiigi.

Pajusis kuulsid aga tarvastulased palju huvitavat ja kasulikku sealse külaseltsi kohta. Kogemuse võrra rikkamaks sai külalised teada saades, kuidas vallavalitsus on kultuuritöö korraldamise rahvamajas külaaktivistidele usaldanud.

JAAN LUKAS

Vooremaa

………………………………………
Külalised Tarvastu vallast Viljandimaalt

Kolmapäev, 10. september 2008 oli  taas eriline päev meie külaelus. Maarja – Magdaleena piirkonda külastas  bussitäis elurõõmsaid ja sõbralikke külaliigutajaid  Viljandimaalt Tarvastu vallast. Külastati infotuba, kus vaadati näitust ja kuulati Ilme Roosmäe loengut  ravimtaimede tähtsusest ja nende kasutamisest. Tutvuti Maarja-Magdaleena kiriku elu-oluga ja julgemad käisid torniski ära.
Maarja-Magdaleena puhkeala, Otslava külaplats ja Päikesepark võtsid külalisi vastu  vihmakrabina saatel.

Infotoas

Infotoas

Päikesepargis, Otslava külas


Otslava  külaplatsil
……………………………………

Külalised Olustvere Naisseltsist
Laupäeval, 6. septembril  olid Maarja – Magdaleena piirkonnas külas  Olustvere Naisseltsi liikmed.

Külalised teel küla puhkealale

Puhkeala läheduses leidub maitsvaid söögiseeni…

Otslava Külaplatsil

Otslava külakivi juures
……………………………….
Külalised Kiidjärvelt

Reedel, 11. aprillil 2008 tuli meie seltsiga tutvuma bussitäis külarahvast Põlvamaalt Kiidjärvelt. Sealne Kiidjärve Küla Seltsi esimees ja külaelu eestvedaja Krista Pikk, kes möödunud aastal, Eesti Külade V Maapäeval Põlvamaa delegatsiooni koosseisus Jõgevamaaga tutvust tegi, lubas juba siis, et tuleb  koos oma küla rahvaga tagasi. Talle meeldis siinne paik – külaelu ja inimeste toimetamised.
Hommikupool päevast kulus külalistel tutvumiseks Laiuse Õletoaga  ja Palamuse Kihelkonnamuuseumiga, pärastlõunaks jõuti Maarja – Magdaleenasse. Külalisi olid tulnud vastu võtma seltsi liikmed Ilme Roosmäe, Külli Kangur, Anne Otsus ja Tiia Pärtelpoeg. Kostitasime oma külalisi kuuma supi kringli ja kohviga. Rääkisime rahvamaja tegemistest, ringide tööst, valmivatest kavadest ja piirkonnas toimuvatest kultuuriüritustest. Hästi põnevaks läks siis, kui kõnelema  hakkas  Ilme Roosmäe. Tuli ilmsiks, et külaliste hulgas leidus neidki, kelledega noorpõlves ühes kooliski käidud. Ühiste mälestuste meenutamine viis  osalejaid suurte rõõmupisarateni. Huvi tunti ka Ilme tegemiste vastu ravimtaimede valdkonnas, küsiti palju ja sõlmitu uusi kokkusaamisaegu. Külalised tegid tutvust ravisaunavihtade- ja unepadjakestega. Maarja-Magdaleena Maarahva Seltsi tööde ja tegemistega tutvuti piirkonna infotoas.  Seal oli võimalik vaadata joonistusnäitust Otslava  küla taludest, mille autoriks on kohaliku noorteseltsingu liige Piia Poolak. Küsimusi ja uudistavaid pilke jagus ka fotostendi,  külade elu – olu, infotoa saamisloo kohta. Külastasime veel Otslava küla Päikeseparki, kus Krista käis vaatamas Maapäeval istutatud Põlva maakonna puud,ja  Otslava Külaplatsi.
Päike oli jõudnud juba õhtusse veereda, kui külalised lahkuma hakkasid. Mälestuseks jäid Maarja – Magdaleenasse soojad, südamlikud naeratused ja elurõõmsad pilgud. Vaatamiseks raamitud foto kaunist Kiidjärvest ja lugemiseks tänusõnad külalisteraamatusse.

Tiia Pärtelpoeg

 

 

 

Naistepäeval olid Maarja – Magdaleena tantsumemmed kutsutud Lääne – Virumaale, Laekvere Rahva Majja, kus eakate klubi “Meenutus” tähistas oma kahekümnendat tegevusaastat. Memmedega tuli rõõmsalt kaasa ka rahvamaja estraadiring, kes oli kingitusena omalt poolt ette valmistanud esinemiskava. Astuti välja nelja estraadipalaga. Ka memmed esitasid  külakostiks kaks omaloomingulist tantsu.

 

Kevadiselt säraval hommikupoolikul väljuski buss rahvamaja eesi  paarikümne isetegevuslasega ja võttis suuna Järvamaa poole. Ees ootas pooleteise tunnine sõit. Et Kalmer oli akordioni kaasa võtnud, siis teel nauditi   tema kaunist pillimängu, lauldi kaasa  ning tunti rõõmu küllaminekust.

 Mustvees tehti väikene vahepeatus, sest vahepeal oli selgunud, et ühe estraadipala mängimiseks vajaminev lillekimp oli maha ununenud!  Uhke kunstlilledest bukett ostetud, sõideti edasi.

Kohale jõudnud, võis kõikide silmadest välja lugeda äratundmis- ja taaskohtumisrõõmu, sest juba mitmeid aastaid on Maarja – Magdaleena ja Laekvere  eakamad inimesed üksteise juurde külaskäike korraldanud. Viimati käidi Maarjaheinal külas, kui viimane tähistas oma kümnendat tegutsemisaastat. Nüüd oldi siis võõrustajad.
Juubelid on ikka meenutuste ja soovide päralt. Nii ka seekord. Kui maja juhataja Õilme Lainesaar oli päeva sisse juhatanud, sai jutujärje enda kätte klubi president, kes südamliku soojusega kõneles olnust, tulevukuplaanidest ja tänas lillede ja meenetega endisi liikmeid ja aitajaid.Siis jõudis järjekord õnnitlejate kätte. Oi neid sadu soove mis kõlama hakkasid ja kallistusi, milledele lõppu ei paistnud tulevat.
Kes kohale tulla ei saanud, saatsid telegrammid, kuhu kirjutatud soovid  Õilme ka ette luges.
Pärast väikest tantsukeerutust kohaliku pillimehe laulude saatel algas kontsert. Kenasti ja ajakohaselt kaunistatud laval jõudsid esinemisjärjekorrad pikkamööda  kõikide kollektiivide  kätte, kes kavva olid paigutatud. Nii oli seal kohalikke-, kui külalisesinejaid: lauldi, tantsiti, toimus sõnalisi etteasteid.

Pärast kontserti aga paluti korraldajate poolt kõik kohalolijad teisele korrusele, kuhu olid kaetud peolauad hea ja paremaga. Pikkamööda valjenes sumin –  suur klaasitäis tervise sampust hakkas vaikselt mõjuma.
Kuidagi märkamatult oli aeg õhtusse veerenud. Veel mõned tiirud tantsupõrandal, ja oligi aeg lahkumiseks, ikka mõttega, et järgmisel korral uuesti kohtuda.
Koduteel istuti vaikselt bussis. Kes tahtis sai omaette meenutada  olnud päeva, kes soovis sai  vaadata  telerist filmi Eestimaa paikadest. Kui Maarja – Magdaleenasse jõudsime, lõppes  ka film.”Ilus lõpp ilusale päevale, “öeldi nagu ühest suust ja väljuti bussist  juba pimenenud õue.

Tiia Pärtelpoeg
09. märts 2008