Maarja-Magdaleena küla

Foto: Ilmar Ansip

Kauni Vooremaa serval, mitme tee ristumispaigas laotub ämblikukujuliselt Maarja-Magdaleena küla. Ta hoiab oma haardes ümbritsevat piirkonda, mida ühendab suuresti äratuntav ja põlvest põlve edasi antav ühtsustunne, mille tekkimise aluseks on kaugete aegade tagant alguse saanud paikkonnale omane kodu- ja kultuurilugu, mida pole suutnud purustada ka ajaloo keerdkäigud.
Maarja – Magdaleena küla on aastasadu olnud tuhandetele inimestele  kodukohaks ja elamuste pakkujaks. Muistse kihelkonnakeskusena on ta jätnud ajalookaante vahele erilist vana aja hõngu, mis on jätkuvalt huvi pakkunud ja kohustanud elanikke oma juurte juurde tagasi pöörduma. Maarja-Magdaleena ja teda ümbritsevad külad on ühest paljudest Eestimaa piirkondadest, mis on sajandite kestel erinevaid aegu üle elanud. Vahetunud on põlvkonnad, riigikorrad ja valitsused.
Aegade jooksul toimunud reformid on külasid liitnud ja lahutanud, nende nimesidki muutnud. Nii on Maarja-Magdaleenagi kandnud erinevatel aegadel erinevaid nimesid.

Asula tekkis kihelkonnakeskusena Maarja-Magdaleena kiriku juurde 19. saj. lõpus. Kandis algul Maarja-Magdaleena aleviku nime. On nimetatud ka kirikukülaks. 1950.a. oli  koguni V. Kingissepa nimeline, kuid seda küll lühikest aega. 1951-1977 kandis Järve nime. 1.jaanuarist 1978 nimetati Järve küla Maarja külaks. Siis liideti juurde Peebu küla ning mõni maja ka Kõrenduse külast. 2005.a ennistas valitsus Maarja küla nime Maarja-Magdaleenaks. Ring oli täis saanud.

Tänane Maarja-Magdaleena on omamoodi keskuseks teda ümbritsevatele üheteistkümnele külale. Siin käiakse poes, külastatakse perearsti, apteeki, juuksurit, tuuakse lapsed lasteaeda ja kooli, tegeldakse väikestviisi kehakultuuri ja ettevõtlusega,  käiakse kirikus, kalmistul, raamatukogus, osaletakse rahvamaja ringide töös. Siinsed peod ja erinevad sündmused on mõeldud kogu piirkonnale ja kaugematele külalistele.

Varematel aegadel töötasid siin ka meierei, sidejaoskond, hoiupank, mitmed erakauplused, kohvikud, õmblusateljee, haigla, saeveski. Tänaseks on need asutused külast kadunud.

Maarja-Magdaleena küla asub Tartu valla põhjaosas, Tartu-Jõhvi maanteest 2,5 km kaugusel. Valla keskus Kõrveküla asub umbes 25 kilomeetri kaugusel.